Alliance Memory Memory SRAM, AS6C1008-55SIN- 1 MB
RS Stock No.: 286-348Brand: Alliance MemoryManufacturers Part No.: AS6C1008-55SIN
brand-logo
View all in SRAM
Technical Document
Specifications
Memory Size
1MB
Product Type
Memory SRAM
Number of Words
128k
Maximum Random Access Time
55ns
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Surface
Package Type
SOP-32
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
32
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
RoHS
Series
AS6C1008
Supply Current
60mA