Alliance Memory SRAM Memory, AS6C6264-55PCN- 64 kB
RS Stock No.: 538-158Brand: Alliance MemoryManufacturers Part No.: AS6C6264-55PCN
brand-logo
View all in SRAM
Technical Document
Specifications
Memory Size
64kB
Product Type
SRAM Memory
Number of Words
8K
Number of Bits per Word
8
Maximum Random Access Time
55ns
Address Bus Width
13bit
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Asynchronous
Maximum Supply Voltage
5.5V
Mount Type
Through Hole
Package Type
PDIP
Minimum Operating Temperature
0°C
Pin Count
28
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.81mm
Length
36.32mm
Standards/Approvals
No
Series
AS6C6264
Supply Current
15mA