Arcol 502AS102KDG2, 1 kΩ 12 W Wirewound Fixed Resistor ±10 %
RS Stock No.: 194-5190Brand: ArcolManufacturers Part No.: 502AS102KDG2
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
1kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
12W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Temperature Coefficient
-0.08 %
Tolerance
±10 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Overall Length
38.1mm
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
Method 103 (Moisture Resistance), Tested per MIL-STD-202
Overall Diameter
25.4mm
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
3,824.00 MOP
764.796 MOP Each (In a Box of 5) (ex VAT)
3,824.00 MOP
quantityUnit pricePer Box
5 - 5764.796 MOP3,823.98 MOP
10 - 15734.19 MOP3,670.95 MOP
Specifications
Brand
Arcol
Resistance
1kΩ
Product Type
Fixed Resistor
Power Rating
12W
Series
500
Package/Case
Radial Tabs
Temperature Coefficient
-0.08 %
Tolerance
±10 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Radial
Minimum Operating Temperature
-55°C
Overall Length
38.1mm
Maximum Operating Temperature
230°C
Overall Width
1in
Standards/Approvals
Overall Diameter
25.4mm