KOA 10 kΩ Ceramic Resistor 2 W 10 % PCF2C103K
RS Stock No.: 178-6306Brand: KOAManufacturers Part No.: PCF2C103K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
KOA
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Ceramic
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Ceramic
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
EU, UL
Width
7mm
Temperature Coefficient
-900 to -1900 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2,501.40 MOP
5.003 MOP Each (In a Bag of 500) (ex VAT)
2,501.40 MOP
quantityUnit pricePer Bag
500 - 5005.003 MOP2,501.44 MOP
1000 - 15004.903 MOP2,451.46 MOP
Specifications
Brand
KOA
Resistance
10kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Voltage
400V
Technology
Series
PCF
Automotive Standard
AEC-Q200
Lead Pitch Radial
38mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
200°C
Height
7mm
Length
19mm
Diameter
7mm
Standards/Approvals
EU, UL
Width
7mm
Temperature Coefficient
-900 to -1900 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm