MEAN WELL, MSP-200-48, 4.3A
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
SMPS Output Current
4.3A
Width
38mm
Product details
Mean Well MSP-200 Series 200W AC-DC Enclosed Switch Mode Medical Power Supply
The Mean Well MSP-200 is a 200W AC/DC high efficiency medical enclosed type power supply. The MSP-200 series conforms to international medical safety regulations and EMI class B level. With low leakage current and very low “no load power consumption”, this power supply accomplishes the high quality demand of non patient contact medical applications. With up to 89% very high efficiency, under full load condition it can be cooled by free air convection at +40℃ ambient temperature and up to +70℃ by suitable de rating. The MSP-200 power supply comes with 300VAC input surge immunity for 5 seconds, reducing the risk of damages and it includes a remote sense, it has protections for short circuit, overload, over voltage, and over temperature, it can be used in all types of Green mode medical equipments, or electric devices and conform to the energy saving requirements for end systems. Suitable for medical equipments, chemical and biological detection equipments, analysis facilities, and any systems that have low “no load power consumption” requirement.
Universal AC input Full range
Built-in active PFC function
Withstand 300VAC surge for 5 seconds
High efficiency up to 89%
Low leakage current <450μA, MOOP level
No load power consumption < 0.5W
1U low profile: 38mm
Medical safeties certified, MOOP level
Protection Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature
Cooling by free air convection
Built-in constant current limiting circuit
Built-in remote ON/OFF control
Built-in remote sense function
5V/0.3A standby output
Standards
UL60601-1 / CUL60601-1 / CB / IEC60601-1
Switch Mode - Mean Well Medical Enclosed AC/DC Power Supplies
Stock information temporarily unavailable.
733.50 MOP
733.51 MOP Each (ex VAT)
MEAN WELL, MSP-200-48, 4.3A
733.50 MOP
733.51 MOP Each (ex VAT)
MEAN WELL, MSP-200-48, 4.3A
quantityUnit price
Specifications
SMPS Output Current
4.3A
Width
38mm
Product details
Universal AC input Full range
Built-in active PFC function
High efficiency up to 89%
1U low profile: 38mm
Cooling by free air convection
Built-in remote ON/OFF control
Built-in remote sense function
5V/0.3A standby output