Microchip SRAM, 23K640-I/SN- 64 kB
RS Stock No.: 666-8150Brand: MicrochipManufacturers Part No.: 23K640-I/SN
brand-logo
View all in SRAM
Technical Document
Specifications
Memory Size
64kB
Product Type
SRAM
Number of Words
8K
Number of Bits per Word
8
Maximum Random Access Time
25ns
Address Bus Width
16bit
Maximum Clock Frequency
20MHz
Minimum Supply Voltage
2.7V
Timing Type
Synchronous
Maximum Supply Voltage
3.6V
Mount Type
Surface
Package Type
SOIC
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
8
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.25mm
Length
4.9mm
Standards/Approvals
RoHS
Series
23K640
Supply Current
10mA