Microchip AT17LV010-10JU, 1 MB FPGA Configuration EEPROM 20-Pin PLCC Serial-2 Wire
RS Stock No.: 127-2677Brand: MicrochipManufacturers Part No.: AT17LV010-10JU
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
1MB
Product Type
FPGA Configuration EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PLCC
Mount Type
Through Hole
Pin Count
20
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.04mm
Standards/Approvals
No
Supply Current
5mA
Data Retention
90year
Automotive Standard
No
Number of Words
1M
Product details
AT17 FPGA Configuration EEPROM
Cascadable read-back to support additional configurations or higher-density arrays
Programmable reset polarity
Low-power standby mode
In-System Programmable (ISP) via 2-Wire serial bus
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
159.20 MOP
159.21 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
159.20 MOP
159.21 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Memory Size
1MB
Product Type
FPGA Configuration EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PLCC
Mount Type
Through Hole
Pin Count
20
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.04mm
Standards/Approvals
Supply Current
5mA