Microchip AT17LV010A-10PU, 1 MB EEPROM 8-Pin PDIP 2 Wire
RS Stock No.: 177-1924Brand: MicrochipManufacturers Part No.: AT17LV010A-10PU
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
1MB
Product Type
EEPROM
Interface Type
2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.3mm
Length
9.27mm
Standards/Approvals
No
Series
AT17LVxxxA
Data Retention
90year
Supply Current
5mA
Automotive Standard
No
Number of Words
Country of Origin
Philippines
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
106.00 MOP
106.04 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
106.00 MOP
106.04 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Memory Size
1MB
Product Type
EEPROM
Interface Type
2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.3mm
Length
9.27mm
Standards/Approvals
Series
AT17LVxxxA
Data Retention
90year
Supply Current
5mA