Microchip ATMEGA168-20MU, 8 bit AVR, ATMEGA168 Microcontroller, 20 MHz, 16kB FLASH, 32-Pin QFN
RS Stock No.: 127-8257Brand: MicrochipManufacturers Part No.: ATMEGA168-20MU
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
ATMEGA168
Package Type
QFN
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
1kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
23
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
5.1mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2.7V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
8 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Thailand
Product details
8-Bit megaAVR Microcontrollers, 4KB to 16KB Flash
Types of megaAVR 8-bit microcontrollers
•ATmega8
•ATmega16
•ATmega48
•ATmega88
•ATmega162
•ATmega164
•ATmega165
•ATmega168
•ATmega8515
•ATmega8535
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
60.70 MOP
30.348 MOP Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
60.70 MOP
Product Type
Microcontroller
Series
Package Type
QFN
Mount Type
Surface
Pin Count
32
Device Core
AVR
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI, USART
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
1kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
23
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
1
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
5.1mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
2.7V