Microchip ATMEGA16U2-AU, 8 bit AVR, ATMEGA16U2 Microcontroller, 16 MHz, 16kB FLASH, 32-Pin TQFP
Series
ATMEGA16U2
Package Type
TQFP
Pin Count
32
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
7mm
Minimum Supply Voltage
2.7V
Country of Origin
United States
67.30 MOP
33.646 MOP Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
Select packaging type
67.30 MOP
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
2 - 833.646 MOP67.29 MOP
10+32.306 MOP64.61 MOP
Series
ATMEGA16U2
Package Type
TQFP
Pin Count
32
Interface Type
USART, SPI
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
16MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Number of Programmable I/Os
22
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.05mm
Length
7mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.7V