Microchip PIC16F628-20/P, 8 bit PIC, PIC16F62X Microcontroller, 20 MHz, 3.5kB FLASH, 18-Pin PDIP
RS Stock No.: 467-1296Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC16F628-20/P
Series
PIC16F62X
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.68mm
Length
22.99mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V
Automotive Standard
No
Product details
PIC16F627/628 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
35 Instructions
8 Level Hardware Stack
16 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Oscillator Start-Up Timer (OST)
Brown-Out Reset (BOR)
Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
Peripherals
Two Comparators
Capture/Compare/PWM Module
Two 8-bit Timers
One 16-bit Timer
Universal Synchronous Receiver Transmitter (USART)
34.40 MOP
34.42 MOP Each (ex VAT)
34.40 MOP
34.42 MOP Each (ex VAT)
quantityUnit price
Series
PIC16F62X
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
18
8bit
Interface Type
USART
Program Memory Size
3.5kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
224bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
16
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Height
3.68mm
Length
22.99mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
3V
Automotive Standard
No
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed