PIC18F23K22
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
8.19kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.81mm
Length
35.56mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
17 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F2xK22/4xK22 8-Bit Flash Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
118.40 MOP
23.681 MOP Each (Supplied in a Tube) (ex VAT)
Production pack (Tube)
5
118.40 MOP
Production pack (Tube)
5
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Series
PIC18F23K22
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
8.19kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
512bit
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
1W
Number of Programmable I/Os
25
DACs
1 x 5 Bit
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
3.81mm
Length
35.56mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
1.8V