PIC18F2XK20
Package Type
QFN
Mount Type
Surface
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, TWI, SPI
Program Memory Size
64kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
3.94kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
35
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
6mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
ADCs
11 x 10 Bit
Product details
PIC18F2xK20/4xK20 8-Bit Flash Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
25.60 MOP
25.56 MOP Each (ex VAT)
Standard
1
25.60 MOP
25.56 MOP Each (ex VAT)
Standard
1
| quantity | Unit price |
|---|---|
Series
PIC18F2XK20
Package Type
QFN
Mount Type
Surface
Pin Count
28
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
USART, TWI, SPI
Program Memory Size
64kB
Maximum Clock Frequency
64MHz
RAM Size
3.94kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
35
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.95mm
Length
6mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V