RS Stock No.: 478-4932Brand: Mini MotorManufacturers Part No.: BC2000 24 MP 45 B3
brand-logo
View all in DC Motors
Technical Document
Specifications
Product Type
DC Geared Motor
Supply Voltage
24V dc
Sub Type
Brushed Geared
Power Rating
37W
Output Speed
62rpm
Shaft Diameter
9mm
Maximum Output Torque
3.8Nm
Mount Type
Foot
Gearhead Type
Worm
Gear Ratio
45:1
Current Rating
2.5A
Material
Aluminium
Shaft Length
13mm
Length
139.5mm
Depth
55.5mm
Standards/Approvals
RoHS, B3 Standard Foot Mount
Width
77.5mm
Core Construction
Iron Core
Series
BC2000/24MP
Country of Origin
Italy
Product details
Series BC2000/24MP with Worm Gear
5.2Nm Max.
Minimotor Geared Motor
24Vdc permanent magnet, 2 pole (2800rpm) geared motors with Class F winding to VDE0530 standards.The worm and wheel gearbox is made of die-cast aluminium construction, lubricated with synthetic oil.
View all in DC Motors
Stock information temporarily unavailable.
4,282.70 MOP
4,282.65 MOP Each (ex VAT)
Mini Motor Brushed Geared DC Geared Motor, 37 W, 24V dc, 3.8 Nm, 62rpm, 9 mm Shaft Diameter
4,282.70 MOP
4,282.65 MOP Each (ex VAT)
Product Type
DC Geared Motor
Supply Voltage
24V dc
Sub Type
Brushed Geared
Power Rating
37W
Output Speed
62rpm
Shaft Diameter
9mm
Maximum Output Torque
3.8Nm
Mount Type
Foot
Gearhead Type
Worm
Gear Ratio
45:1
Current Rating
2.5A
Material
Aluminium
Shaft Length
13mm
Length
139.5mm
Depth
55.5mm
Standards/Approvals
RoHS, B3 Standard Foot Mount
Width
77.5mm
Core Construction
Iron Core
Series
BC2000/24MP
Country of Origin
Italy
Product details
5.2Nm Max.