Nexperia PESD5Z3.3,115 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 260 W, 2-Pin SOD-523
RS Stock No.: 780-5385PBrand: NexperiaManufacturers Part No.: PESD5Z3.3,115
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
5V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-523
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
3.3V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
260W
Clamping Voltage VC
18V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
20A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.65mm
Length
1.25mm
Standards/Approvals
No
Series
PESD
Maximum Reverse Leakage Current
50nA
Automotive Standard
AEC-Q101
Country of Origin
China
Product details
PESD5Zx Series, Low Capacitance Unidirectional ESD Protection Diodes, Nexperia
Transient Voltage Suppressors, Nexperia
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
72.30 MOP
0.723 MOP Each (Supplied on a Reel) (ex VAT)
Select packaging type
72.30 MOP