Nichicon 10 μF Capacitor 400 V dc, Through Hole - UCS2G100MPD Radial Lead
RS Stock No.: 715-2284Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCS2G100MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
No
Leakage Current
100μA
Tolerance
±20 %
Series
CS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
24%
Product details
Nichicon CS Series High Reliability
Nichicon CS Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, miniature size products that have a 10,000 hour load life. The CS series features a wide temperature range, a rated voltage range of 200 to 450V, and high ripple current.
High reliability
High ripple current
Long life up to 10,000 hours
Lead free reflow soldering
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
39.30 MOP
3.926 MOP Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Select packaging type
39.30 MOP