onsemi MC100EPT20DG, Logic Level Translator Translator 2 TTL to PECL, CMOS to PECL, 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 808-4062Brand: onsemiManufacturers Part No.: MC100EPT20DG
brand-logo
View all in Translator ICs
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
Logic Level Translator
Direction Type
Uni-Directional
Maximum Propagation Delay Time @ CL
2ns
Mount Type
Surface
Package Type
SOIC
Number of Elements per Chip
2
Pin Count
8
Output Type
Differential
Logic Function
Translator
Maximum Low Level Output Current
50mA
Minimum Supply Voltage
3V
Maximum High Level Output Current
100mA
Maximum Supply Voltage
3.6V
Translation
TTL to PECL, CMOS to PECL
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.5mm
Length
5mm
Standards/Approvals
No
Series
MC100EPT2
Automotive Standard
No
Product details
ECL Logic Level Translators, ON Semiconductor
ECL (Emitter Coupled Logic) Logic
Click here to find out more
View all in Translator ICs
Stock information temporarily unavailable.
85.80 MOP
85.84 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
85.80 MOP
85.84 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
Logic Level Translator
Direction Type
Uni-Directional
2ns
Mount Type
Surface
Package Type
SOIC
Number of Elements per Chip
2
Pin Count
8
Output Type
Differential
Logic Function
Translator
50mA
Minimum Supply Voltage
3V
100mA
Maximum Supply Voltage
3.6V
Translation
TTL to PECL, CMOS to PECL
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
1.5mm
Length
5mm