Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFPC470UAR 1000
RS Stock No.: 568-474Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFPC470UAR
Capacitance
47μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FP SMD
Product details
FP Series
High ripple current
Low impedance
21.80 MOP
4.369 MOP Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
21.80 MOP