Panasonic 100 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1E101SH Radial Lead
RS Stock No.: 240-3834Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E101SH
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC-A
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
2,077.60 MOP
1.039 MOP Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
2,077.60 MOP
quantityUnit pricePer Tape
2000 - 80001.039 MOP2,077.59 MOP
10000+0.997 MOP1,994.43 MOP
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FC-A
Dissipation Factor
8%