Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Surface Mount Solder - EEVFK1J471M 0125
RS Stock No.: 708-3645Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEVFK1J471M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.4A
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
82mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
17.60 MOP
17.62 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
17.60 MOP
17.62 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
16.5mm
Polarity
Polar
Length
16.5mm
Package/Case
0125
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.4A
Leakage Current
3μA
82mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%