RBQ10RSM65B
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Maximum Forward Voltage Vf
0.67V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
150A
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
4.75mm
Height
6.65mm
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
AEC-Q101
Stock information temporarily unavailable.
79.80 MOP
7.976 MOP Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Standard
10
79.80 MOP
Standard
10
| quantity | Unit price | Per Pack |
|---|---|---|
| 10 - 40 | 7.976 MOP | 79.76 MOP |
| 50 - 90 | 7.832 MOP | 78.32 MOP |
Technical Document
Specifications
Brand
ROHMProduct Type
Rectifier & Schottky Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-277GE
Maximum Continuous Forward Current If
10A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
65V
Diode Configuration
Single
Series
RBQ10RSM65B
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Maximum Forward Voltage Vf
0.67V
Minimum Operating Temperature
-55°C
150A
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
4.75mm
Height
6.65mm