Schmersal IFL 15-300M-10P Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 PNP IFL 250V ac 15 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 282-6358Brand: SchmersalManufacturers Part No.: IFL 15-300M-10P
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
30mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Plastic
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN IEC 60947-5-2, DIN VDE 0660-208
Maximum Switching Frequency
100Hz
Shielding
Unshielded
Series
IFL
Output Type
PNP
Country of Origin
Germany
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
1,029.60 MOP
1,029.64 MOP Each (ex VAT)
1,029.60 MOP
1,029.64 MOP Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M30
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
30mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
Cable
Mount Type
Non-Flush
Maximum Supply Voltage
250V ac
Housing Material
Plastic
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
15mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
100Hz