SMC 2 Finger Double Acting Action Pneumatic Gripper, MHF2-12D1R, Low Profile Gripping Type
RS Stock No.: 196-4469Brand: SMCManufacturers Part No.: MHF2-12D1R
brand-logo
View all in Pneumatic Grippers
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
12mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
24mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Port Size
M5 x 0.8
Weight
190g
Gripping Force - Internal
48N
Gripping Force - External
48N
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
68mm
Height
25mm
Standards/Approvals
No
Width
40mm
Maximum Operating Frequency
120cpm
Country of Origin
Japan
View all in Pneumatic Grippers
Stock information temporarily unavailable.
5,973.30 MOP
5,973.29 MOP Each (ex VAT)
5,973.30 MOP
5,973.29 MOP Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
12mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
24mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
0.7 Mpa
Port Size
M5 x 0.8
Weight
190g
Gripping Force - Internal
Gripping Force - External
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
68mm
Height
25mm
Standards/Approvals
No
Width
40mm