STMicroelectronics RBO40-40G-TR 1-Element Uni-Directional, Bi-Directional Reverse Battery & TVS, 1.5 kW, 3-Pin TO-263
RS Stock No.: 877-2813Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: RBO40-40G-TR
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
Reverse Battery & TVS
Direction Type
Uni-Directional, Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
22V
Mount Type
Surface
Package Type
TO-263
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
20V
Pin Count
3
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
40V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
37.5A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
4.6mm
Length
10.28mm
Standards/Approvals
No
Series
RBO40
Maximum Reverse Leakage Current
100μA
Automotive Standard
AEC-Q100
Country of Origin
China
Product details
Reversed Battery and Overvoltage Protection, STMicroelectronics
Transil protection against "Load dump" pulses
8A or 40A series diode to guard against battery reversal damage
Clamping voltage: ±40V max
RS Product Codes
686-7486 RBO08-40G 8A D2PAK
249-252 RBO40-40G 40A D2PAK
877-2813 RBO40-40G-TR 40A D2PAK
919-6352 RBO40-40G 40A D2PAK (Pack of 50)
Standards
ISO/DTR 7637-2
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
147.60 MOP
29.514 MOP Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
147.60 MOP