TDK-Lambda, HWS1500-15, 100A
RS Stock No.: 177-848Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: HWS1500-15
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Number of Outputs
1
SMPS Output Current
100A
Country of Origin
Malaysia
Product details
15W to 1500W HWS Series
Exceptionally compact, requires typically 50% less space than previous generation products
Designed for high reliability and long product lifecycle
Conforms to SEMI F47 (high line AC) requirements for semiconductor manufacturing equipment
LED indicator for power on
Easy installation - screw terminals
Adjustable output voltage (±20%)
Conforms to SEMI F47 requirements for semiconductor manufacturing equipment
Power factor correction to EN 61000-3-2
EMC meets EN 55022-B, FCC class B
Over-voltage and over-current protection
Built-in fan on 300-1500W types
Approvals
UL recognised, CSA certified
Standards
UL508 UL 60950-1, CSA 60950-1, EN 60950-1, EN 50178
You may be interested in
MEAN WELL, RSP-1500-15, 100A
3,510.19 MOPEach (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
12,741.00 MOP
12,741.00 MOP Each (ex VAT)
TDK-Lambda, HWS1500-15, 100A
12,741.00 MOP
TDK-Lambda, HWS1500-15, 100A
quantityUnit price
You may be interested in
MEAN WELL, RSP-1500-15, 100A
Technical Document
Specifications
Number of Outputs
1
SMPS Output Current
100A
Country of Origin
Malaysia
Product details
15W to 1500W HWS Series
LED indicator for power on