TE Connectivity HCF80J68RJ, 68 Ω 75 W Wirewound Wirewound Fixed Resistor
RS Stock No.: 205-9508Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HCF80J68RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Wirewound Fixed Resistor
Power Rating
75W
Series
HCF
Packaging
Box
Package/Case
Aluminium
Temperature Coefficient
±200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder
Overall Length
80mm
Maximum Operating Temperature
200°C
Overall Height
15mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
RoHS
Country of Origin
India
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Wirewound Fixed Resistor
Power Rating
75W
Series
HCF
Packaging
Box
Package/Case
Aluminium
Temperature Coefficient
±200 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder
Overall Length
80mm
Maximum Operating Temperature
200°C
Overall Height
15mm
Overall Width
60mm