TE Connectivity HCL165J270RCX, 270 Ω 100 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 254-3833Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HCL165J270RCX
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Product Type
Chassis Mount Resistor
Resistance
270Ω
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
165mm
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm
Standards/Approvals
UL, RoHS
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
17,968.10 MOP
359.362 MOP Each (In a Box of 50) (ex VAT)
17,968.10 MOP
Product Type
Chassis Mount Resistor
Resistance
270Ω
Power Rating
100W
Series
HCL165
Package/Case
165
Temperature Coefficient
-80 to 200 ppm/°C
Tolerance
±5 %
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Flying Leads
Overall Length
165mm
Overall Height
7.25mm
Overall Width
41.3mm