TE Connectivity HSA503R3J, 3.3 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5218Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSA503R3J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
HSA50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Overall Height
17mm
Overall Width
30mm
Standards/Approvals
EU RoHS, EU REACH, EU ELV, China RoHS 2
Product details
50W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 3R3 J
51.63 MOPEach (ex VAT)
RS PRO, 3.3 Ω 50 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
28.607 MOPEach (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
54.80 MOP
54.82 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
54.80 MOP
Select packaging type
quantityUnit price
Click here to find out more
You may be interested in
Arcol HS50 3R3 J
Technical Document
Specifications
Resistance
3.3Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
50W
Series
HSA50
Packaging
Loose Piece Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
72.5mm
Overall Height
17mm
Overall Width
30mm
Standards/Approvals
Product details
Braking resistor
Balancing resistor
Crowbar
Filter