TE Connectivity RN73 75 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.1 W - RN73C2A75RB
RS Stock No.: 161-4933Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: RN73C2A75RB
Resistance
75Ω
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
2mm
Height
0.55mm
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ
6,520.90 MOP
6.521 MOP Each (On a Reel of 1000) (ex VAT)
6,520.90 MOP
quantityUnit pricePer Reel
1000 - 10006.521 MOP6,520.90 MOP
2000 - 30006.358 MOP6,357.88 MOP
Specifications
Resistance
75Ω
Tolerance
±0.1 %
Power Rating
0.1W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
-10 ppm/°C, +10 ppm/°C
Automotive Standard
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Length
2mm
Height
0.55mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm
Product details
RN0805 SMT 5.1Ω to 9.76kΩ