TE Connectivity 33 kΩ Metal Oxide Resistor 2 W 5 % ROX2SJ33K
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
33kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Automotive Standard
No
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Height
12mm
Length
16mm
Diameter
5mm
Standards/Approvals
No
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.70mm
Country of Origin
Thailand
Product details
TE Connectivity ROX2S Series 2W Power Metal Oxide Film Resistors
• High power in a compact form
• Excellent long-term stability
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• ±300ppm/°C Temperature coefficient
• 350V Limiting element voltage
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance
• Solvent resistant coating
• High surge/overload capacity
• Complete flameproof construction
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
8.10 MOP
0.814 MOP Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Select packaging type
8.10 MOP
Select packaging type
quantityUnit pricePer Pack
10 - 2400.814 MOP8.14 MOP
250 - 4900.804 MOP8.04 MOP
500+0.793 MOP7.94 MOP
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
33kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Packaging
Ammo Pack
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Voltage
350V
Technology
Metal Oxide
Series
ROX2S
Automotive Standard
Package/Case
1000
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
235°C
Height
12mm
Length
16mm
Diameter
5mm
Standards/Approvals
Width
5.5mm
Temperature Coefficient
+300 ppm/°C
Lead Diameter
0.70mm
Country of Origin
Thailand
Product details
• High power in a compact form
• 2W Rated dissipation at 70°C
• ±5% Resistance tolerance
• 600V (max.) Overload voltage
• 1000MΩ Insulation resistance