TE Connectivity TE1500B2R2J, 2.2 Ω 1.5 kW Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 701-5829Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: TE1500B2R2J
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
2.2Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
1.5kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
465mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
No
Product details
High Power Wire Wound Resistor TE Series 1500W
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating
- Mullite Coated
- Flameproof Construction
- 3 x overload for 5 secs
- Corrugated ribbon element for rapid cooling
Applications
- Large electrical and production machinery
- Motor Control
- Dynamic Braking
- Load Test simulation
- Equipment Discharge
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
887.80 MOP
887.78 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
887.80 MOP
887.78 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Resistance
2.2Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
1.5kW
Series
TE
Packaging
Box
Package/Case
Tubular
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+440 ppm/°C
Automotive Standard
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
465mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
255°C
Overall Height
119mm
Overall Width
60mm
Standards/Approvals
Product details
Features and Benefits
- Up to 2500W Power Rating