Vishay 357 5 kΩ Rotary Potentiometer 1-Gang Panel Mount, 357B0502MAB251S22
RS Stock No.: 460-2076Brand: VishayManufacturers Part No.: 357B0502MAB251S22
brand-logo
View all in Potentiometers
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Potentiometer
Potentiometer Type
Rotary
Maximum Resistance
5kΩ
Shaft Diameter
6.35mm
Number of Gangs
1
Packaging
Box
Power Rating
1W
Electrical Taper
Linear
Element Material
Conductive Plastic
Mount Type
Panel Mount
Termination Style
Turret
Shaft Length
22.2mm
Adjustment Type
Top
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
22.22mm
Depth
22.22mm
Length
34.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Series
357
Mounting Hole Diameter
9.525 mm
Actuator Type
Slotted Shaft
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Vishay Model 357 Potentiometers
Features and Benefits:
• Conductive polymer element
• Linearity Tolerance ±1% independent
• Insulation Resistance 1000MΩ @ 500Vdc
• Electrical Rotation 340° ±3°
• Running Torque 3.68mNm
• Mounting Bush Ø9.5mm L.9.5mm
• 7/8" diameter single turn
• Compact size, advanced design technology
• Offer a cost effective solution to your potentiometer requirements
• Suitable model for all industrial applications
Click here to find out more
View all in Potentiometers
Stock information temporarily unavailable.
272.40 MOP
272.36 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
272.40 MOP
272.36 MOP Each (ex VAT)
Select packaging type
quantityUnit price
Specifications
Brand
Vishay
Product Type
Potentiometer
Potentiometer Type
Rotary
Maximum Resistance
5kΩ
Shaft Diameter
6.35mm
Number of Gangs
1
Packaging
Box
Power Rating
1W
Electrical Taper
Linear
Element Material
Conductive Plastic
Mount Type
Panel Mount
Termination Style
Turret
Shaft Length
22.2mm
Adjustment Type
Top
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
22.22mm
Depth
22.22mm
Length
34.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Series
357
Mounting Hole Diameter
9.525 mm
Actuator Type
Slotted Shaft
Country of Origin
Czech Republic
Product details
Features and Benefits:
• Conductive polymer element
• Electrical Rotation 340° ±3°
• Running Torque 3.68mNm
• Mounting Bush Ø9.5mm L.9.5mm