Vishay 1.5 kΩ Wirewound Resistor 3 W 5 % AC03000001501JAC00
RS Stock No.: 683-0888PBrand: VishayManufacturers Part No.: AC03000001501JAC00
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Resistance
1.5kΩ
Product Type
Resistor
Power Rating
3W
Resistor Type
Cemented Leaded Wirewound
Packaging
Ammo
Tolerance ±
5%
Axial/Radial
Axial
Technology
Wirewound
Series
AC03
Automotive Standard
AEC-Q200
Package/Case
AC
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
250°C
Length
13mm
Diameter
4.8mm
Standards/Approvals
UL
Temperature Coefficient
+180 ppm/°C
Lead Diameter
0.8mm
Product details
AC03 Series 3W, Axial
All welded construction
Ceramic core
Non-flammable cement coating
Tinned copper-clad iron leads (for axial parts)
High power dissipation in small volume
Ideal for pulse application
Ceramic Wirewound, Axial - 1W to 17W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
46.80 MOP
4.678 MOP Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
Select packaging type
46.80 MOP