Bridge Rectifiers with Push-on Terminals, VS-GBPC25 Series, Vishay Semiconductor
Universal, 3-way terminals: Push-on, wrap around or solder
High thermal conductivity package, electrically insulated case
Center hole fixing
Excellent power/volume ratio
Approvals
UL E54214
Bridge Rectifiers - Vishay Semiconductor
Stock information temporarily unavailable.
52.30 MOP
52.35 MOP Each (ex VAT)
1
52.30 MOP
52.35 MOP Each (ex VAT)
| quantity | Unit price |
|---|---|
Brand
VishayProduct Type
Bridge Rectifier
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
200V
Mount Type
Screw
Number of Phases
1
Package Type
GBPC
Pin Count
4
Configuration
Single
Maximum Operating Temperature
150°C
Forward Current If
25A
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
420A
Peak Forward Voltage Vf
1.1V
Length
28.6mm
Standards/Approvals
No
Series
VS-GBPC
Peak Reverse Current Ir
5μA
Height
7.7mm