XP Power Switching Power Supply, ECL25US24-S 24V dc, 1.05A, 25 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
25W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.05A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
82%
Series
ECL
Maximum Input Voltage
264V ac
Hazardous Area Certification
No
Output Current
1.05A
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECL Series of 5-30 W AC-DC Power Supplies
The ECL series from XP Power offers an excellent range of single, dual and triple output, 5 W to 30 W, AC-DC power supplies. These ultra-compact power supplies are available in open-frame PCB, open-frame chassis mount, encapsulated PCB and encapsulated chassis mount versions. The range attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 84%.
5 W to 30 W AC-DC power supplies
Single, dual and triple outputs
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Open-frame PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%
-20 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
513.40 MOP
513.40 MOP Each (ex VAT)
513.40 MOP
513.40 MOP Each (ex VAT)
quantityUnit price
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
24V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
Chassis
Power
25W
Minimum Operating Temperature
-20°C
SMPS Output Current
1.05A
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
28.5mm
Length
96mm
Weight
170g
Standards/Approvals
Width
40mm
Efficiency
82%
Series
ECL
Maximum Input Voltage
264V ac
Hazardous Area Certification
No
Output Current
1.05A
Minimum Input Voltage
85V ac
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 84%