STMicroelectronics 1.5KE400A 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-201
RS Stock No.: 486-4375Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: 1.5KE400A
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
380V
Mount Type
Through Hole
Package Type
DO-201
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
342V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Clamping Voltage VC
706V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
14A
ESD Protection
No
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
5.3mm
Length
9.5mm
Standards/Approvals
No
Series
1.5KE
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
Country of Origin
France
Product details
Transil™ TVS Axial Unidirectional 1500W, STMicroelectronics
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
60.80 MOP
6.08 MOP Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Select packaging type
60.80 MOP