STMicroelectronics SMP100LC-65 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 485-7096Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: SMP100LC-65
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
65V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
55V
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Test Current It
5A
Maximum Peak Pulse Current Ippm
100A
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.45mm
Length
4.6mm