STMicroelectronics STM32L010F4P6TR, 32 bit ARM Cortex M0+, STM32L Microcontroller, 32 MHz, 16kB FLASH, 20-Pin TSSOP
RS Stock No.: 151-890Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: STM32L010F4P6TR
brand-logo
View all in Microcontrollers
Technical Document
Specifications
Product Type
Microcontroller
Series
STM32L
Package Type
TSSOP
Mount Type
Surface
Pin Count
20
Device Core
ARM Cortex M0+
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
16kB
Maximum Clock Frequency
32MHz
Maximum Supply Voltage
3.6V
Number of Programmable I/Os
26
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
6.6mm
Length
6.6mm
Standards/Approvals
RoHS
Minimum Supply Voltage
1.8V
Automotive Standard
No
ADCs
10 x 12 Bit
Program Memory Type
FLASH
Country of Origin
Philippines
Click here to find out more
View all in Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
52.30 MOP
10.47 MOP Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
Select packaging type
52.30 MOP